Pierwsze kroki do… SWOJEJ FIRMY

Zaczynasz coraz intensywniej myśleć o swoim biznesie? Własna firma to Twoje marzenie?
Pracujesz na etacie i czujesz, że nie jest to już miejsce dla Ciebie, bo potrzebujesz więcej wolności, elastyczności czasowej, frajdy z robienia tego, co sama chcesz robić, a nie realizowania celów, które narzucają Ci z góry inni?

A może swój pierwszy biznes jest już za Tobą i wiesz, że nie byłaś przygotowana do jego prowadzenia? Teraz, po tych doświadczeniach, chcesz zacząć od początku i zrobić to jak należy…?

Nie jest ważne z jakiego powodu idea własnej firmy za Tobą chodzi. Skoro tak jest, widocznie przyszedł na to odpowiedni czas, bo nasze marzenia nie pojawiają się w głowie ot tak po prostu. One wskazują nam drogę do tego, co tak naprawdę sprawi, że poczujemy satysfakcję z tego, co robimy.

Pierwsze kroki do swojej firmy

Ok, to od czego zacząć?

Niektórzy sadzą, że od poznania warunków prawnych założenia swojej działalności. Inni od tego gdzie jest nisza na rynku, którą warto się zainteresować. Jeszcze inni uważają, że warto znaleźć osobę, które z nami będzie tworzyć coś od samego początku. Albo możliwości dofinansowań… itd.

Cóż, nie ma jednego, złotego przepis na udany biznes.
Ja mam dla Ciebie 2 kroki, które uważam są NIEZBĘDNE na początku, gdy zaczynasz myśleć o swoim własnym biznesie.

KROK 1:

Odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie, jakie istnieje, czyli:
Z JAKIEGO POWODU CHCESZ TO ROBIĆ?

Twoje “dlaczego” to coś, w co głęboko wierzysz, co jest Twoim wewnętrznym kierunkowskazem, co jest dla Ciebie najważniejsze. To coś, co doda Ci wiary, w szczególności w tych gorszych momentach, kiedy wydaje się, że działania nie mają efektu, gdy dopiero zasiałaś ziarenka i je podlewasz, ale roślinki wciąż nie widać… bo wtedy będziesz potrzebować przekonania, że Twoje starania mają sens.


[Mała uwaga – oczywiście dobrze jest wtedy korzystać z wiedzy tych, co zrobili to przed Tobą i jeśli szukasz osoby, która odeszła z etatu, by zająć się własną działalnością – napisz, chętnie pomogę].

Zanim dam Ci ćwiczenie, które pomoże Ci odkryć z jakiego powodu chcesz to robić, obejrzyj co na ten temat ma do powiedzenia Simon Sinek (jeśli oczywiście nie znasz jeszcze tego wystąpienia, bo oglądały je już miliony na TEDzie).

Ok, gotowa do burzy mózgu?
Weź kartkę i długopis i odpowiedz na następujące pytania. Potraktuj je jako inspirację. Odpowiedzi pokażą Ci co jest dla Ciebie ważne i z jakiego powodu.

 1. Z jakiego powodu chcesz robić to, co robisz/co planujesz?
 2. Co Cię naprawdę motywuje?
 3. Jakim osobom chcesz pomagać?
 4. W czym najbardziej chciałabyś im pomagać i jak to robić?
 5. Jeśli miałabyś magiczną różdżkę i mogła rozwiązać 1 największy problem na świecie, co by to było?
 6. Co Cię najbardziej frustruje na świecie?
 7. Do czego robienia najbardziej Cię ciągnie, do czego czujesz powołanie?
 8. Co Cię najbardziej inspiruje? W jaki sposób Cię inspiruje?
 9. Kiedy czujesz się najbardziej zainspirowana?
 10. Co Cię naprawdę wzrusza, porusza, obok czego nie przechodzisz obojętnie?

Teraz przypatrz się swoim odpowiedziom i zobacz najczęściej powtarzające się rzeczy. To dla Ciebie ważna wskazówka dlaczego tak naprawdę chcesz robić to, co robisz. Wypisz 3 główne powody, które zabierasz dla siebie.

KROK 2:

Sama oczywiście wiesz, że prowadzenie swojego biznesu, samozatrudnienie, prowadzenie swojej firmy to nie jest jedyna droga do osiągniecia sukcesu. Niektórzy świetnie się czują pracując dla kogoś, bo to daje im możliwość realizowania swojego WHY [tłum. dlaczego robisz to, co robisz].

Mało tego! Nie każdy się do samodzielnego prowadzenia biznesu nadaje. Albo po prostu nie dla każdego jest to najlepsze w danym momencie. Może będzie za jakiś czas, za rok, 5 lat, ale nie teraz.

Warto szczerze przed sobą odpowiedzieć sobie na te wątpliwości tu i teraz. Oszczędzi Ci to mnóstwa frustracji, poczucia bezsilności, sporych nakładów czasowych, z czasem nawet finansowych.

Odpowiedz sobie dlatego na kolejne pytania, byś była pewna, że swoja firma to faktycznie droga dla Ciebie. Mimo, że jest trudna i wyboista. Choć również najbardziej rozwijająca ?

I proszę Cię o jedno – zrób to pisemnie. Nie zrób błędu, by przeczytać te pytania i pomyśleć: „ok, wiem o tym, idźmy dalej”. Poświęć 5, 10 lub 15 minut, by te odpowiedzi zapisać. Przeczytanie ich i odpowiedzenie w myślach nie sprawi, że ugruntujesz się w swoich postanowieniach. By nie wchodzić w uzasadnienia na temat sposobu, w jaki działa nasz mózg – napiszę tylko – zaufaj mi, zapisz to. 

 1. Z jakiego powodu chcesz pracować dla siebie, być swoim szefem?
 2. Co jest dla Ciebie najważniejsze w byciu swoim szefem?
 3. Co jesteś gotowa zainwestować w rozwój swojego biznesu? (Jakie konkretne zasoby finansowe, jaką sumę)
 4. Jak bardzo od 1 do 10 (1-najmniej, 10-najwięcej) gotowa jesteś się uczyć w ciągu najbliższego czasu? (Obiecuję Ci, że zaczynając swój biznes, będzie tego naprawdę sporo)
 5. Jak dużo czasu chcesz na co dzień, co tydzień poświęcać na rozwój swojego biznesu?
 6. Jak bardzo jesteś przekonana od 1 do 10 (1-najmniej, 10-najwięcej) do tego, że prowadzenie swojej firmy to coś dla Ciebie w danym momencie?
 7. Z czego jesteś w stanie zrezygnować, co wykreślić ze swojej listy zadań, by rozwijać swój biznes?
 8. Z czyjej pomocy możesz skorzystać w rozpoczęciu swojego biznesu? (Przyglądnij się już swoim kontaktom, osobom, które przeszły podobną drogę przed Tobą, które są kilka kroków przed Tobą w rozwoju swojej firmy)
 9. Na jakie wsparcie możesz liczyć ze strony swoich bliskich, rodziny? (Chodzi mi o ich zgodę i wsparcie w zrozumieniu Twoich priorytetów na TERAZ. Nie chcesz, by czuli się zepchnięci na drugi plan, bez zrozumienia jak bardzo jest to dla Ciebie ważne. Bo to często prowadzi do nieporozumień i poczucia winy)


Teraz zachęcam Cię, żebyś wzięła swój terminarz, kalendarz, z czegokolwiek korzystasz i zaplanowała swoje działania związane z ogólnym rozwojem biznesu, marketingiem, networkingiem, budowaniem relacji z Twoim potencjalnym klientem docelowym. Zapisz w które dni pracujesz i jak długo.

Jeśli prowadzisz inną działalność, pracujesz jeszcze na etacie, zobacz kiedy możesz co zrobić. Skupiaj się tylko na tym, co bezpośrednio przełoży się na rozwój Twojej firmy. Doprecyzuj jakie kanały komunikacji wybierasz, co ma największy sens ze względu na Twojego klienta docelowego.

Do roboty! Powodzenia!


Kategorie
WEŹ UDZIAŁ W BEZPŁATNYM KURSIE
Witaj!
Witaj!

Wspieram w zmianie, byś mogła osiągać to, na czym naprawdę Ci zależy. Byś mogła być niezależną. Byś zarabiała na tym, co kochasz robić.  Przeczytaj więcej o mnie