Lęk przed sukcesem – jak sobie poradzić?

Jeśli czujesz lęk przed sukcesem (jeśli nie wiesz – sprawdź tutaj), wypróbuj następujące strategie…

7 strategii, by oswoić lęk przed sukcesem

STRATEGIA 1

Wyobraź sobie siebie kiedy osiągnęłaś/ąłeś niewyobrażalny sukces (w razie czego możesz wykorzystać prowadzoną wizualizację). Zobacz oczami wyobraźni gdzie jesteś, jak wyglądasz, kto obok Ciebie jest, co robisz, z kim spędzasz czas, na czym spędzasz czas… i wszystkie inne ważne dla Ciebie elementy, które będziesz mieć lub których w końcu nie będziesz mieć, jak osiągniesz swój upragniony sukces, jak spełnisz swoje marzenia. Poczuj jak się z tym czujesz, nazwij te odczucia. A potem zwiększ ich natężenie, by pójść wręcz w ekstremum.

Na przykład, jeśli Twoim celem jest niezależność finansowa, która da Ci wolność podróżowania i byłaby to kwota oszczędności równa 100000zł na koncie, to zwiększ ją dziesięciokrotnie i poczuj jakby to było, gdybyś już nigdy nie musiała się przejmować względami finansowymi i mogła wyjeżdżać gdzie tylko chcesz, do końca swojego życia.

Albo jeśli Twoim sukcesem byłoby zrzucenie 10kg, tak abyś mógł/a widzieć zarys swoich mięśni na wysokości brzucha i dałoby Ci to poczucie pewności siebie i atrakcyjności, to wyobraź sobie, że Twoja pewność siebie bije od Ciebie w każdej sytuacji i kiedykolwiek patrzysz na siebie w lustrze, niezwykle się sobie podobasz.

Kiedykolwiek jak sobie to wyobrażasz czujesz napięcie, pojawia się jakaś oceniająca myśl – pozwól temu wszystkiemu być, skupiając się na oddechu (wdech, wydech – możesz sobie wręcz te słowa powtarzać w myślach). Po jakimś czasie bycia z tymi emocjami, myślami, zaczniesz czuć mniejsze ich nasilenie.

  • Im częściej będziesz to robić, tym bardziej naturalne dla Ciebie Twoje wyobrażenie będzie. Twój umysł zacznie się uspokajać i powoli, powoli przywyknie do tych wyobrażeń (a pamiętaj, że umysł nie odróżnia wyobrażeń od rzeczywistości). Z czasem zauważysz, że to, czego do tej pory unikałaś/eś, co jest związane z działaniem w kierunku osiągnięcia tych marzeń, zacznie być dla Ciebie oczywiste, prostsze i przyjemniejsze do wykonania.

STRATEGIA 2

Praktykuj pokazywanie siebie, wyróżnianie się. Dla wielu z nas lęk przed sukcesem ma swoje źródło w niechęci do zwracania na siebie uwagi. Tak często jesteśmy wychowywani. Często słyszeliśmy od swoich bliskich stwierdzenia typu „pokorne ciele dwie matki ssie”, „nie bądź taki hej, do przodu”, „kiedy wchodzisz między wrony, musisz krakać tak jak one” (którzy przejęli je od poprzednich pokoleń, kiedy wyróżnianie się mogło wiązać się z wykluczeniem z jakiejś społeczności i oznaczało to brak przetrwania). Teraz jednak mamy inne czasy i nie ma już takiego ryzyka. Mimo to nasz logiczny umysł będzie wyszukiwał takie zagrożenia wokół, bo to jego naturalna funkcja.

  • Jest mnóstwo sposobów na wyróżnianie się. Możesz zacząć ubierać się inaczej niż zwykle, bawić bardziej kolorami, fakturami materiałów. Bez względu na to jak ubierają się inni.
  • Możesz zacząć publicznie pokazywać coś, co pokazałabyś/załbyś tylko znajomym (jak grasz na gitarze, swój obraz, grafikę, wiersz itp.) Nie musi to być coś, do czego przywiązujesz ogromną wagę – może to być po prostu coś, czego inni o Tobie nie wiedzą.
  • Wyrażaj swoje zdanie, jeśli z czymś się nie zgadzasz – pokazujesz sobie tym samym, że Twoje zdanie się dla Ciebie liczy.

Dzięki praktykowaniu wyróżniania się od innych, zacznie być dla Ciebie coraz bardziej normalne, by wyłamywać się z utartych wzorców. To da bardzo wyraźny sygnał Twojej podświadomości, że bycie innym jest ok.

STRATEGIA 3

Przeramuj porażkę [z ang. reframe, czyli zmień znaczenie]. Lęk przed sukcesem to często jakaś firma lęku przed porażką. Pamiętaj, że porażka to po prostu rezultat, którego nie chcieliśmy. To w żaden sposób nie określa kim jesteś, jaka/i jesteś. To jedynie wskazówka, że potrzebujesz więcej praktyki, czasu albo zmiany przyjętej strategii działania.

„Każda porażka to kolejny krok ku sukcesowi. To tylko wskazówka, że potrzebujesz więcej praktyki, czasu albo zmiany przyjętej strategii działania”


Kiedy zaczniesz w ten sposób patrzeć na porażkę, przestaniesz się jej bać.

STRATEGIA 4

Skup się na działaniu, nie na myśleniu. Skupiając się na wykonaniu działania, skupiasz swoją energię na czymś produktywnym. Zajmujesz umysł szukaniem rozwiązań danej sytuacji, a nie wyszukiwaniem zagrożeń tam, gdzie często ich nie ma.

Często im dłużej nad czymś myślisz, tym trudniej jest wykonać dane działanie.

Jeśli (jak kiedyś ja, póki kompresyjnie nie złamałam kręgosłupa) skakałaś/eś kiedyś z dużych wysokości, na spadochronie, bungie albo w inny sposób, stojąc nad przepaścią, to wiesz, że stając na krawędzi po prostu masz skoczyć – im dłużej będziesz stać, tym trudniej to wykonać.

STRATEGIA 5

Popatrz na lęk jako na strategię Twojego umysłu, kiedy on jedynie chroni Cię przed zmianą. Lęk jest bardzo przydatny w życiu. On nas ostrzega. Powoduje, że jesteśmy lepiej przygotowani do ucieczki albo ataku, gdy faktycznie nam coś grozi. I kiedy stoisz na krawędzi 10-piętrowego budynku bez żadnego zabezpieczenia, Twój lęk Cię chroni, by nie zrobić jednego kroku za dużo.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy (a raczej: lękowi w oczy;)) – jeśli siedzisz na kanapie w swoim domu, kiedy jesteś całkowicie bezpieczna/y i boisz się jakiś nieokreślonych konsekwencji wysłania maila sprzedażowego do swoich potencjalnych klientów, to ten lęk wcale Cię nie wspiera, a raczej przeszkadza.

W sytuacjach, gdy zaczynasz czuć lęk, ale nic się nie dzieje, co uzasadniałoby taką reakcję (i na poziomie logicznym możesz nawet powiedzieć, że mnie ma się czego bać, przypomnij sobie, że to tylko strategia Twojego umysłu. A Ty możesz wybrać inaczej.

STRATEGIA 6

Miej wyraźną wizję swojej przyszłości i wiedz po co to robisz. Tu wracam poniekąd do pierwszej strategii radzenia sobie z lękiem. Choć w innym ujęciu. Jeśli Twoja wizja będzie bardzo jasna, będzie pokazywać Ci jak będziesz się czuć, jak osiągniesz to, czego pragniesz, Twój lęk przestanie mieć dla Ciebie znaczenie.

Stwórz taką wizję, która będzie Twoim „dlaczego robisz to, co robisz”, głosem Twojego serca. Skupiając się na tym „po co” będziesz mieć dużo więcej siły, samozaparcia i determinacji, by podążać za swoimi marzeniami.

STRATEGIA 7

Przepracuj swoje lęki na poziomie podświadomym.
Podświadomość nie jest logiczna. Pracując na co dzień z podświadomymi wzorcami u moich klientów, często na poziomie logicznym mówią: „Boję się, ale nie wiem dlaczego”, „To nie ma sensu”

Ale kiedy wchodzimy w podświadomość, bezbłędnie potrafią określić gdzie czują daną emocję w ciele, jakie wydarzenia na to wpłynęły. Przypominają im się historie, o których zapomnieli.

Bo to skrywa właśnie nasza podświadomość. W jakimś momencie naszego życia (często na wczesnym etapie, gdy nasze fale mózgowe działają na poziomie Theta) zadecydowaliśmy, że będziemy w coś wierzyć, że coś jest dla nas dobre, a coś nie. I choć nie do końca pamiętamy o jaką sytuację chodziło, w naszej podświadomości ten zapis cały czas istnieje.

I te blokady będą nas powstrzymywać. Możesz pracować z tymi blokadami np. u hipnoterapeuty. Inną opcją jest mój kurs „Magia Myśli SUKCES”, który bardzo skutecznie pozwoli Ci się najczęstszych ograniczających przekonań pozbyć (serdecznie polecam!)


Którą ze strategii próbowaliście już? Jaka działa dla Was najczęściej? Albo którą czujecie, że moglibyście wypróbować kolejnym razem? Dajcie znać!

Kategorie
WEŹ UDZIAŁ W BEZPŁATNYM KURSIE
Witaj!
Witaj!

Wspieram w zmianie, byś mogła osiągać to, na czym naprawdę Ci zależy. Byś mogła być niezależną. Byś zarabiała na tym, co kochasz robić.  Przeczytaj więcej o mnie